Po raz czwarty uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Czternasta edycja tego projektu w tym roku odbyła się 26 kwietnia. Inicjatorem tego projektu w szkole jest dyrektor szkoły pani Renata Tatara.
Co roku w Dniu Przedsiębiorczości uczestniczy ponad 40 000 uczniów z około 700 szkół oraz prawie 15 000 firm i instytucji z całej Polski.
W godzinach lekcyjnych młodzież miała okazję odbyć jednodniową praktykę w wybranym miejscu pracy. Mogli wówczas zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie, a także pozyskać informacje o wykształceniu, umiejętnościach i predyspozycjach niezbędnych do wykonywania tego zawodu. Istotą projektu – mówi dyrektor szkoły pani Renata Tatara – jest włączenie dorosłych – wolontariuszy z firm i instytucji – w edukację młodych ludzi. Dzięki zaangażowaniu tych osób uczniowie naszej szkoły mogli spędzić w jednym dniu kilka godzin na konkretnym stanowisku pracy. W tym czasie zapoznawali się z jego specyfiką i pozyskiwali od wolontariusza wszelkie praktyczne informacje, których nie zapewni im studiowanie podręczników ani surfowanie w internecie.
Uczniowie naszej szkoły zgodnie ze swoimi zainteresowaniami wybierali miejsca pracy, w których w przyszłości widzieliby się w nich w roli pracowników. Wyborom tym często towarzyszyły emocje i ciekawość w jaki sposób zostaną przyjęci przez swoich opiekunów w danych firmach i instytucjach. Z pewnością było to dla nas ogromne przeżycie bowiem musieliśmy zmierzyć się np. z szefem firmy, dyrektorem, prezesem, komendantem czy po prostu z uczniami lub przedszkolakami, był to w końcu nasz pierwszy dzień w pracy – relacjonuje Paulina. Uczniowie naszego liceum udali się między innymi do siedziby Radia Ziemi Wieluńskiej, policji, straży pożarnej, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, odwiedzili przedszkola i szkoły gimnazjalne, a także byli w siedzibie Citroena w Wieluniu, i wielu innych instytucjach i firmach w Wieluniu ale i w swoim miejscu zamieszkania. Ciekawostką jest, iż jeden uczeń odważył się wcielić w rolę naszej Pani Dyrektor. Pod Jej czujnym okiem miał okazję zapoznać się z codziennymi obowiązkami jakie spoczywają na Jej barkach, a także brać udział w rozwiązywaniu niektórych z nich. Michał myśli o stworzeniu swojej własnej firmy w przyszłości i ciekawy był jak wyglądać może zarządzanie m. in. zasobami ludzkimi.
Niesamowite emocje towarzyszyły osobom prowadzącym lekcje np. w swojej „starej szkole gimnazjalnej” lub w przedszkolu. Wielu z nas doceniło pracę nauczyciela i stwierdziło, że nie jest ona wcale łatwa. A oto niektóre relacje naszych uczniów:
Wraz z przyjaciółką wybrałyśmy się do firmy zajmującej się reklamą wizualną „Hybryda”. Chciałyśmy tam odbyć nasze praktyki. Pracownicy firmy przyjęli nas bardzo miło i z wielkim zaangażowaniem próbowali przedstawić nam codzienność ich pracy. Poznałyśmy zasady działania programów graficznych. Następnie przeszłyśmy do prezentacji głównych maszyn działających w firmie. Pierwszą był ploter drukujący, służący do wydruku reklam o dużych rozmiarach. Kolejną okazał się ploter laserowy służący do wycinania tworzyw oraz grawerowania. Na koniec naszego pobytu w firmie „Hybryda” zapoznałyśmy się z technikami naklejania reklam. Podczas tego etapu każda z nas mogła wykonać tabliczkę z własnym imieniem. Według mnie było to bardzo ciekawe doświadczenie, które w przyszłości na pewno pomoże nam w znalezieniu pracy, a dzień przedsiębiorczości spędziłyśmy bardzo miło w przyjaznym gronie – relacjonuje – Agnieszka.
Z tej okazji miałam możliwość w Złoczewie. wzięcia udziału w jednodniowych praktykach przy Publicznym Gimnazjum im. Andrzeja Ruszkowskiego w Złoczewie – mówi Julia. Podczas 4 – godzinnych praktyk miałam szansę zobaczyć jak wygląda praca biurowa na stanowisku sekretarki. Zapoznałam się z zadaniami, które należą do osób pracujących na tym stanowisku. Zostałam bardzo miło przyjęta. Pani, która miała mnie pod opieką ciekawie opowiadała o swojej pracy, o tym jak ona wygląda oraz co wchodzi w zakres jej obowiązków. Wytłumaczyła na czym polega wypełnianie ważnych dokumentacji, jak układać papiery w taki sposób, aby w przyszłości łatwo je odnaleźć.
Dzięki możliwości udziału w takim projekcie jakim był „Dzień Przedsiębiorczości” zobaczyłam na własne oczy jak wygląda praca przy biurku i przekonałam się, że stereotypy o tym, że sekretarka tylko „parzy kawę” to w 100% mit! Pracując na wyżej wspomnianym stanowisku trzeba być bardzo uważnym i skoncentrowanym, gdyż bardzo łatwo jest popełnić błąd.
Ten dzień przedsiębiorczości podobał mi się, ponieważ było to ciekawe doświadczenie. Mogliśmy zobaczyć jak działają różne instytucje dookoła nas. Chciałabym wziąć udział w takim dniu również za rok – mówi Oliwia.
Troje uczniów miało okazję odbyć praktykę w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Myślę, że idea Dnia Przedsiębiorczości w naszej szkole odniosła sukces – mówi Karolina – bowiem w przyszłym roku chcemy poznać inne miejsca pracy, aby mieć możliwość porównania panującej tam atmosfery, ludzi i szefów kierujących danymi jednostkami i firmami. Niektórzy z nas dzięki pobytowi na danym stanowisku pracy przekonali się, że „to nie ich bajka”, a wielu z nas potwierdziło „tak, ta praca podoba mi się, to jest mój kierunek”. Udział w takim dniu, w wielu z nas zwiększył motywację do nauki, aby dostać się na upragnione studia, by móc pracować tam gdzie chcemy. Była to dla nas niesamowita przygoda, a przede wszystkim możliwość zobaczenia od kuchni jak wygląda prawdziwa praca.