Co robią jony żelaza w wodach wodociągowych? Czy można wykryć je za pomocą latarki i płyt CD? Między innymi na ten tematy dyskutowali naukowcy i uczniowie podczas I Powiatowej Konferencji Ekologicznej „EkoEdukacja w Korczaku”, która odbyła się 21.04.2017r.
Konferencja podzielona była na dwie sesje i panel dyskusyjny połączony z rozdaniem nagród za udział w dwóch konkursach poświęconych ochronie środowiska. Podczas konferencji młodzież zapoznała się również z problemami środowiska lokalnego w powiecie wieluńskim oraz z wynikami badań wody z Krainy Wielkiego Łuku Warty.
Wśród zaproszonych prelegentów był pan Robert Pilarczyk z Przedsiębiorstwa Komunalnego w Wieluniu, który przedstawił problemy środowiska lokalnego w powiecie wieluńskim. Zenon Kowalczyk, Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wieluniu, omówił stan i perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii w powiecie wieluńskim. Były też prelekcje i warsztaty dla uczniów szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Wśród zaproszonych gości byli również wykładowcy uczelni wyższych: z Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Chemii: dr hab. prof. UŁ Robert Zakrzewski i dr Paweł Urbaniak. W trakcie konferencji, obok referatów wygłoszonych przez zaproszonych gości, uczniowie nasi zaprezentowali wyniki własnych, prowadzonych od jesieni ubiegłego roku, badań nad parametrami fizycznymi i chemicznymi wody rzeki Warty przepływającej przez Działoszyn oraz Krainę Wielkiego Łuku Warty. Konferencji towarzyszyły także inne ciekawe wydarzenia. Dla uczniów szkół podstawowych przygotowano grę miejską, oczywiście tematycznie związaną z ochroną środowiska. Uczniowie II Liceum pod opieką studentów I i roku II stopnia kierunku nauczanie chemii oraz pani mgr Anny Fenyk wykonywali badania próbek wody dostarczanych przez mieszkańców Wielunia. Ważną jej częścią było rozdanie nagród uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ogłoszonych przez II Liceum konkursach ekologicznych takich jak: „Odżyj na nowo, zacznij jeść zdrowo”, „Życie po życiu” i „Grasz w zielone czy czarne? O czystej i brudnej energii…”
Zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody m.in. namioty, globusy 3D czy interaktywne mapę ufundowane przez WFOŚiGW w Łodzi. Dla wszystkich uczestników konferencji była przygotowana degustacja produktów regionalnych.