O tym, jak ważnym zagadnieniem jest przestrzeganie prawa, przekonali się uczniowie II LO w Wieluniu 10.11.2017 r. podczas spotkania z sędzią Sądu Apelacyjnego w Łodzi dr. Krzysztofem Eichstaedtem, który poprowadził wykład i konwersatorium: Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia…(w ramach konkursu Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń 2017 III edycja).
Młodzież poznała zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce i wzbogaciła swą wiedzę na temat wybranych zagadnień z dziedziny prawa. Jedną z atrakcji była demonstracja tradycyjnego stroju sędziego – togi i łańcucha. Zajęcia były także doskonałą okazją, by licealiści uświadomili sobie, że w życiu każdego człowieka, nawet ucznia, zdarzają się sytuacje, w których może dojść do konfliktu z prawem. Sędzia Eichstaedt, podając wiele ciekawych przykładów związanych z wykroczeniami i łamaniem prawa, pokazał, że młodzi często nie mają świadomości działania poza prawem. Czasem sytuacje wymagające interwencji wymiaru sprawiedliwości mają swe źródło w bezmyślności i żartach. Spotkanie z doświadczonym prawnikiem to także okazja uzyskania informacji dla tych, którzy swoje plany zawodowe wiążą z karierą prawniczą. Uczniowie zainteresowani studiowaniem prawa mogli zadać pytania i porozmawiać na temat specyfiki studiów prawniczych i pracy sędziego. Uczniowie klasy dziennikarskiej przeprowadzili wywiad z gościem (czytaj niżej), rozmawiając między innymi o karierze zawodowej prawnika, etosie jego pracy czy działalności naukowej, pasjach, doświadczeniach.
Jak podkreślają uczniowie, wiele się mogą nauczyć od innych, dlatego tak ważne dla nich jest wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły o spotkania z ciekawymi ludźmi, pasjonatami i fachowcami.
„Dziś rolą edukacji prawnej jest przede wszystkim przestrzeganie przed popełnieniem przestępstw i wykroczeń. Dzięki niej młodzi ludzie świadomie podejmują decyzje, znają konsekwencje czynów niezgodnych z prawem” – mówi dr Krzysztof Eichstaedt, gość II LO im. J. Korczaka w Wieluniu, po spotkaniu z młodzieżą.
Z sędzią Sądu Apelacyjnego w Łodzi o zawodzie prawnika, wymiarze sprawiedliwości i potrzebie znajomości prawa przez młodych ludzi rozmawiały uczennice klasy dziennikarskiej II LO w Wieluniu.
- Wielu z nas myśli w przyszłości o zawodzie prawnika. Co powinniśmy wiedzieć, zanim podejmiemy tę ważną życiową decyzję i wybierzemy studia prawnicze?
- E: Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Przede wszystkim zawód sędziego to służba, która wiąże się z dużą ilością obowiązków. Nie każdy posiada predyspozycje do wykonywania tego zawodu, ponieważ wiąże się on z obciążeniem psychicznym. Wychodząc z sali rozpraw, nie zapomina się spraw dotyczących rozwodów czy zabójstw…, mimo upływu wielu lat mógłbym opowiedzieć o wielu sprawach.
- Czym powinien się, według Pana, charakteryzować dobry prawnik, np. sędzia czy adwokat? Jakie wartości powinien cenić najwyżej?
- E.: Sędzia powinien być przede wszystkim dobrym człowiekiem. Najważniejszą cechą jest sprawiedliwość, dzięki której decyzje przez niego podejmowane będą obiektywne. Osoba wykonująca ten zawód musi być praworządna. Sędzia decyduje o karze i winie innych ludzi, więc sam musi przestrzegać norm prawnych.
- Prawo powinien znać każdy, nawet uczeń. Dlaczego, Pana zdaniem, znajomość prawa jest konieczna w życiu młodego człowieka ?
- E.: „Nieznajomość prawa szkodzi” – z tego należy wyciągnąć wniosek, że każdy z nas powinien znać podstawowe normy prawne. Mało osób wie, że niektóre sytuacje z życia stanowią wykroczenie, np. palenie papierosów na przystanku.
- Co w pracy zawodowej daje Panu największą satysfakcję?
- E.: Największą satysfakcję daje mi dociekanie i ustalenie prawdy w oparciu o zeznania świadków i opinie biegłych.
- Człowiek uczy się całe życie. Czy to stwierdzenie odnosi się również do prawników ?
- E.: Jak najbardziej. Jest to trafne spostrzeżenie. Swój pierwszy wyrok wydałem w wieku 29 lat, towarzyszył mi przy tym wielki stres, gdyż nie posiadałem jeszcze doświadczenia. Dla młodego sędziego dopełnieniem są ławnicy, którzy „niosą” ze sobą bagaż doświadczeń, mają oni około 40 / 50 lat. Doświadczenie jest niezbędne przy ocenie wiarygodności. Z każdym rokiem jestem bardziej doświadczony i mam wrażenie, że coraz bardziej przydatny.
- Jest Pan autorem wielu artykułów dotyczących prawa. Jaką rolę w pana życiu pełni działalność wydawnicza i naukowe? Czy da się ją pogodzić z pracą sędziego?
- E.: Pisanie książek jest moją pasją. Wydałem dziewięć książek i ponad 50 artykułów i glos. Są one publikowane nie tylko w czasopismach krajowych, ale również zagranicznych. Jest to dla mnie wielka satysfakcja. Wymierzanie sprawiedliwości i pisanie książek to rzeczy, które lubię robić. Moja książka Czynności sądów w postępowaniu karnym jest dla mnie tą najważniejszą. Pisałam ją przez dwa lata. Jestem również współautorem dużego komentarza do Kodeksu postępowania karnego. Można powiedzieć, że jest to podstawowa książka, z której korzysta sędzia karnista. Każda następna książka jest łatwiejsza do napisania.
- Czy zastanawiał się Pan nad wyborem innego zawodu?
- E.: Nie, nigdy nie miałem wątpliwości. Świadomie wybrałem ten zawód, choć wiedziałem, że w tym zawodzie każdy musi być profesjonalistą przygotowanym na wszystko. Trzeba zaakceptować to, że praca sędziego jest oceniana przez innych. Uważam, że wydane wyroki należy oceniać, lecz taka ocena musi mieć charakter oceny rzeczowej. Nie można sądzić polemicznie, tylko trzeba posiadać argumenty.
- Panie sędzio, jest Pan dziś gościem licealistów, którzy wysłuchali Pana wykładu i mieli okazję zadać pytania związane z prawem. Jaka jest więc, według Pana, rola edukacji prawnej w szkole? Dziś staje się to przecież już popularną praktyką.
- E.: Dziś rolą edukacji prawnej jest przede wszystkim przestrzeganie przed popełnieniem przestępstwa i wykroczeń. Dzięki niej młodzi ludzie świadomie podejmują decyzje, znają konsekwencje czynów niezgodnych z prawem. Przyjechałem tutaj z przyjemnością, aby zapoznać was z charakterem mojej pracy. Świadomość prawa pomaga również w wyborze dalszej kariery zawodowej. Powinniście mieć świadomość, że niektórych stanowisk pracy nie mogą zajmować ludzie, którzy popełnili w swoim życiu jakieś przestępstwo.
Wywiad prowadziły:
Patrycja Gmyrek,
Kamila Oszczęda,
Martyna Szlawska.