Wywiad z Weroniką Smug i Piotrem Leszczyńskim, uczniami II LO w Wieluniu, uczestnikami Kongresu odbywającego się w Warszawie pod hasłem „100 postulatów młodzieży na 100-lecie Niepodległości” (08.-09.11.2018 r.)
Julia Lesiak: Co skłoniło was do podjęcia decyzji o udziale w Kongresie Dialogu w Warszawie?
Piotr Leszczyński: O Kongresie dowiedziałem się od Weroniki. Cieszę się, że zachęciła mnie do zainteresowania się tym wydarzeniem. Oczywiście od razu nas to pochłonęło. Zaczęliśmy studiować temat, dużo czytaliśmy. Oboje mamy doświadczenie w działaniu na rzecz społeczności szkolnej, mamy sprecyzowane poglądy i potrafimy rozbudzić wyobraźnię. Decyzja była jednomyślna – „Jedziemy!” I wcale nie po to, żeby robić tło. Mamy swoje oczekiwania. Mamy swoje prawa, a pojawiła się wspaniała okazja, żeby z nich skorzystać. Pozostawało właściwie tylko jedno pytanie, dość istotne zresztą – „Jakie mamy szanse się zakwalifikować? W Kongresie bierze udział 135 uczestników z całej Polski. Pomyśleliśmy jednak, że nie mamy nic do stracenia. Do zgłoszenia się przyłożyliśmy się, jak należy – wyczerpująco, ale konkretnie. Udało się! Nie ma co ukrywać, że cieszymy się ogromnie.
Julia Lesiak: Czy młodzi mają wpływ na współczesność, na to, jak żyją, jak pracują? Czy, waszym zdaniem, jest możliwe, by kształtowali już dziś swoją przyszłość?
Piotr Leszczyński: Myślę, że każdy młody człowiek wie, jakiej przyszłości chce dla siebie, co więcej, pewnie większość z nas jest świadoma tego, że mamy prawo realnie na to wpływać . I nie chodzi tu już o nas samych, ale społeczność, lokalną czy też nawet państwową. Kongres jest najlepszą okazją dla nas, by to pokazać. Z postulatami, które wspólnie wypracujemy, będą musieli się liczyć rządzący, jeśli zechcą uchwalić kolejną ustawę bezpośrednio nas dotyczącą. Chciałbym, aby wszyscy młodzi ludzie działali z przekonaniem i wiarą, że wszystko jest możliwe w myśl powiedzenia: „Nic o nas bez nas”.
Julia Lesiak: Każdy z uczestników mógł wybrać problematykę do dyskusji…
Piotr Leszczyński: Grupa, w której będę pracował, podejmie temat: „Informacja i konstruktywny dialog”. To jest problematyka, która wydawać się może drugoplanowa. Żyjemy w czasach bardzo dynamicznego przekazu informacji i mamy wolność słowa. Pozornie może się zatem wydawać, że nie mamy żadnych problemów, skoro tak jest. Otóż podstawą kwestią nie jest dostęp każdego z nas do informacji, ale obiektywność i rzetelność w jej przekazywaniu. O ile zakładamy, że każdy potrafi rozmawiać, to warto się zastanowić, czy na pewno wiemy, jak powinien wyglądać konstruktywny dialog. Dla mnie jest jasne, że kiedy chcemy coś zmienić w kwestii rolnictwa, to rozmawiamy z rolnikami. Reformujemy służbę zdrowia – rozmawiamy z lekarzami. Podejmujemy decyzje bezpośrednio związane z młodzieżą, to oczywiście zadajemy pytania młodzieży. Mam nadzieję, że dobrze odnajdę się w swojej grupie.
Weronika Smug: Ja wybrałam grupę, w której będzie poruszony temat dotyczący edukacji i zatrudnienia w XXI wieku. Jestem uczennicą, więc to problematyka szczególnie mi bliska.
Julia Lesiak: Czego oczekujecie, wyjeżdżając na Kongres Dialogu w Warszawie?
Weronika Smug: Przede wszystkim oczekujemy, że będzie to okazja do wymiany doświadczeń między młodymi ludźmi z różnych rejonów Polski. Mnie szczególnie interesuje dialog na temat edukacji i możliwości zatrudnienia młodych ludzi, takich jak my, w momencie, gdy skończą naukę i będą gotowi do podjęcia pracy. Opracowanymi postulatami i zdobytym doświadczeniem pragniemy podzielić się z uczniami naszej szkoły. Chcemy, by zdobyte przez nas umiejętności, kompetencje i wiedzę wykorzystać w dyskusjach z uczniami Korczaka, sprawić, by idea Kongresu żyła w II LO.
Julia Lesiak: Czy, waszym zdaniem, takie inicjatywy są potrzebne? Dlaczego?
Weronika Smug: Uważam, że takie wydarzenia są bardzo potrzebne, ponieważ dzięki nim możemy poznać potrzeby młodszej części naszego społeczeństwa. Są one także okazją do spotkania pokoleń i wymiany myśli między nimi.
Wywiad przeprowadziła uczennica klasy dziennikarskiej II LO Julia Lesiak.